Przez używanie Stron serwisu littleheroes.pl wyrażasz zgodę na używanie ciasteczek i innych podobnych technologii zgodnie z Polityką Cookies. Zamknij
You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Kąpiel psów - jak to robić?

Kąpiel psów - jak to robić?

Decydując się na posiadanie psa, trzeba być świadomym, że wymaga on troski i jako właściciele musimy dbać o różne aspekty jego codziennego funkcjonowania. Chodzi między innymi o odpowiednie wyżywienie, aktywność czy ochronę przed chorobami. Kluczową rolę odgrywają także pielęgnacja i higiena, do której zalicza się na przykład kąpanie psów. Większość aspektów związanych z tą czynnością odnosi się do: rasy, indywidualnych skłonności czworonoga czy właściwego postępowania właściciela. W tym przypadku trzeba więc skorzystać z praktycznych wskazówek, które ułatwią zachowanie czystości, optymalnego stanu skóry oraz sierści. Zadanie, jakim jest kąpiel psów, musi być wykonane zgodnie z potrzebą określonej rasy, a czasem również pod kontrolą weterynarza. W niektórych sytuacjach mogą pojawić się pewne zmiany chorobowe, wpływające na specyfikę dalszego utrzymywania higieny zwierzęcia. Dla rozpoczynających wspólne życie z czworonożnym przyjacielem lub mniej zorientowanych osób praktyczne porady można zyskać poprzez stronę https://psifryzjer.littleheroes.pl/.

Podstawowe zasady podczas kąpania psa

Główne wskazania związane z wątpliwościami, jak wykąpać psa, mogą być szybko przyswojone także przez niedoświadczonych właścicieli. Wystarczy skupić się na kilku, zasadniczych obszarach. Przede wszystkim podczas takiej czynności:

• nie można stosować środków higienicznych przeznaczonych dla człowieka,

• należy zatroszczyć się o stabilność i komfort zwierzęcia: przed, w czasie i po kąpieli,

• pies musi znać specyfikę nowego miejsca oraz jego przeznaczenie,

• trzeba usunąć z wnętrza wszystkie, niepotrzebne przedmioty ograniczające swobodę ruchu,

• nie można zmuszać psa do kąpieli, gdy ten jest wystraszony lub nadmiernie pobudzony.

Są to podstawowe wskazówki dotyczące tego, jak kąpać psa. W czasie czynności higienicznej nie należy moczyć oczu i uszu zwierzęcia. Są to miejsca szczególnie wrażliwe na podrażnienie oraz ogólny kontakt. Z kolei woda nie może być ani za gorąca, ani też za zimna, optymalna będzie letnia. Po zakończonej kąpieli należy wysuszyć naszego pupila poprzez użycie ręcznika lub suszarki.

Znaczenie doboru właściwych środków pielęgnacyjnych

Zakup odpowiednich preparatów higienicznych dla psów nie powinien być większym problemem. W ofercie wielu sklepów specjalizujących się w dostarczaniu tego typu asortymentu są: szampony, odżywki, a nawet spraye zapachowe. Wszystko po to, aby potencjalny klient miał do wyboru właściwie dopasowane produkty. Interesującą opcją mogą być chociażby artykuły z serii Espree Coconut Cream Shampoo czy Botaniqa - Show Line Volume Up Shampoo cechujące się uniwersalnością zastosowania. Można je bowiem wykorzystać przy różnych rasach, a nawet odmiennych rodzajach sierści. W ten sposób problem związany z rozważaniem, w czym wykąpać psa, może rozwiązać się samoistnie. Jeśli chodzi o warianty szamponów, odpowiadają one na wszystkie potrzeby zwierząt. Można zatem zdecydować się na odmianę dla: seniorów, szczeniaków, alergików, psów z kłopotami skórnymi oraz z określonym rodzajem sierści. W przypadku odżywek ich użycie dotyczy raczej miniaturowych ras, takich jak chihuahua czy shih tzu. Spray zapachowy zapewni pozbycie się nieprzyjemnej woni, co świetnie sprawdzi się przed wyjściem z psem do znajomych czy rodziny.

Częstotliwość kąpieli w zależności od rodzaju owłosienia

Niektóre osoby zastanawiają się, czy można myć psa szarym mydłem? Eksperci przekonują, że w razie tymczasowych braków środków pielęgnacyjnych jego zastosowanie nie będzie miało negatywnych skutków. Zasadniczo należy jednak skupić się na specjalnych kosmetykach, ponieważ szare mydło może niekiedy wysuszać.

Powtarzalność oraz charakterystyka takiej higieny jest zależna od rasy i rodzaju owłosienia. Specyfika sierści może potrzebować dodatkowych działań ze strony właściciela. Oprócz tego, czym myć psa, liczą się też systematyczność i regularność kąpieli. Niektóre rasy niezbyt chętnie odnoszą się do zabaw w trawie czy błocie, więc wystarczy jedna w miesiącu. Ponadto u innych, brud bardzo szybko się odrywa i nie wnika w sierść. Za przykład można podać labradora czy golden retrievera. Czasem jest wręcz odwrotnie, a przeciwne zjawisko dotyczy chociażby yorkshire terrierów oraz maltańczyków. Wskazaniami do kąpieli jest najczęściej wyczuwalny, nieprzyjemny zapach.

Specyfika higieny niektórych ras psów

Częstotliwość pewnych zabiegów pielęgnacyjnych wynika nie tylko z rasy, ale także konkretnej fazy życia czworonoga. Odpowiedź na pytanie, co ile myć psa, może więc również wynikać z jego wieku. Jeśli właściciel zajmuje się opieką nad seniorem, musi brać pod uwagę aspekt wzmożonego stresu, gdyż kąpiel może wywoływać u pupila niepotrzebną nerwowość lub negatywne emocje. Nie warto więc bez potrzeby narażać go na takie przeżycia. Inna sytuacja dotyczy szczeniąt, których aktywność oraz ogólna chęć poznawania świata wiążą się z zabrudzeniami, środowiskiem bakterii czy pyłów. Specjaliści przekonują, że właściwym czasem na pierwszą kąpiel jest ukończenie ósmego miesiąca życia. Nie jest to jednak ścisłe zalecenie, a wiele zależy od indywidualnego nastawienia zwierzęcia, a także jego reakcji na kontakt z wodą. Rzadziej niż raz w miesiącu trzeba kąpać psy, które w większości przebywają w domu. Te, spędzające więcej czasu na dworze można po prostu myć w zależności od potrzeby lub danej sytuacji, na przykład, gdy wybrudzą się podczas zabawy.

Najczęściej kupowane

Informacja

Producenci

Promocje

Dostawcy

Brak dostawców

Tagi

Ostatnie wpisy