Przez używanie Stron serwisu littleheroes.pl wyrażasz zgodę na używanie ciasteczek i innych podobnych technologii zgodnie z Polityką Cookies. Zamknij
You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Czesanie psów - podstawowe informacje dla właścicieli

Czesanie psów - podstawowe informacje dla właścicieli

Konkretne zabiegi pielęgnacyjne związane z higieną psa odnoszą się także do pewnych, podstawowych czynności. Jedną z nich jest czesanie, które odgrywa rolę prozdrowotną. Zasadniczym wskazaniem będzie dbanie o stan sierści i skóry, a więc: zapobieganie nadmiernemu wypadaniu, ochrona przed przenikaniem bakterii lub drobnoustrojów, pobudzanie krążenia oraz ogólnie zadbany wygląd. Także w tym przypadku fundamentalne znaczenie mają: rasa czworonoga, specyfika środowiska, w którym funkcjonuje, indywidualne potrzeby i odpowiednie umiejętności właściciela. Wsparciem może okazać się też profesjonalna pomoc dostępna poprzez stronę internetową https://psifryzjer.littleheroes.pl/. Optymalne wyczesywanie psa będzie przebiegać w oparciu o przydatne wskazówki, które utrwalą pewne nawyki oraz zalecaną częstotliwość ich powtarzania. Zwierzę samo nie upomni się o konieczność danej pielęgnacji, więc tym bardziej trzeba skoncentrować się na systematyczności oraz regularności. Te rekomendacje są naprawdę pomocne!

Czesanie, a rodzaj sierści

Indywidualne podejście do tej czynności jest związane ze specyfiką owłosienia danej rasy. Zasadniczo psy można w tym obszarze podzielić na długo- i krótkowłose. W obu przypadkach warto skorzystać z odpowiednich szczotek lub konkretnych odżywek. Te drugie polecane są w sytuacjach, gdy sierść jest gęsta i dość sztywna, a samo narzędzie mogłoby wyrywać włosy lub sprawiać zwierzęciu ból czy powodować dyskomfort. Konkretne wskazanie dotyczące tego, jak często można czesać psa, musi uwzględniać między innymi porę roku. W okresie jesienno-zimowym wszystkie czworonogi są narażone na skutki pluchy, opadów deszczu czy niższych temperatur. W efekcie sierść może być zmarznięta, skręcona lub też mieć skłonność do powstawania kołtunów. Przyjmuje się, że psy krótkowłose mogą być czesane raz w tygodniu, w przypadku długowłosych - czynność trzeba powtarzać częściej. Właściwe czesanie psa zapobiegnie powstawaniu martwego podszerstka oraz nadmiernej utracie sierści. Przy okazji można skontrolować ewentualną obecność kleszcza.

Regularność i precyzja czesania psa

Niezależnie od specyfiki owłosienia psa należy systematycznie powtarzać czesanie i starać się pamiętać o tym rytuale. Rezultatem zaniedbań mogą być problemy skórne czy infekcje bakteryjne. Nawet jeśli czworonożny przyjaciel nie przepada za takim zabiegiem, poprzez nasze właściwe podejście i brak szybkich, gwałtownych ruchów można zmienić jego dotychczasowe nastawienie. O tym, jak nauczyć psa czesania, decyduje przede wszystkim właściciel, a także jego zachowanie. Spokojny, ale zdecydowany głos oraz precyzyjny komunikat nie będą negatywnie pobudzały czy wywoływały nerwowości u zwierzęcia. Nie w każdym domu znajduje się profesjonalny stół pielęgnacyjny na podwyższeniu, którym dysponuje groomer. Zawsze można znaleźć dogodne miejsce, które będzie właściwe z punktu widzenia swobody oraz komfortu przede wszystkim psa. Istotne znaczenie ma pielęgnacja poszczególnych fragmentów ciała zwierzęcia, z płynnym przechodzeniem do kolejnych części. Nie można przeskakiwać na przypadkowe, owłosione obszary, ponieważ pies może być wtedy podenerwowany.

Istota doboru właściwych akcesoriów pielęgnacyjnych

Rozpatrując zagadnienie odnoszące się do kwestii, czym czesać psa, należy skupić się na zdobyciu odpowiednich narzędzi do pielęgnacji. Są to przede wszystkim różnorodne grzebienie czy szczotki dopasowane do charakterystyki sierści danej rasy. Inne potrzeby są związane z higieną shih tzu, nieco odmienne dotyczą zaś berneńczyka. Opisując poszczególne rodzaje grzebieni, można wskazać na opcje z zębami szeroko rozstawionymi albo krótszymi i zagęszczonymi. W przypadku szczotek można znaleźć wersje: gumowe, z włosia, nasuwane na dłoń oraz w kształcie rękawicy. Wiele z nich można wykorzystać również do odprężającego i relaksującego masażu, który może przyzwyczaić do czesania dotychczas niechętnego czworonoga. Takie akcesoria to też specjalistyczne zgrzebła, czyli przyrządy do usuwania zanieczyszczeń z gęstego owłosienia. Najczęstszym modelem jest obrotowy, dwurzędowy, który skraca czas i podnosi efektywność pielęgnacji. Koniecznie trzeba też wspomnieć o niezawodnych trymerach hakowych, świetnie wyczesujących podszerstek.

Specjalistyczne wsparcie przy skomplikowanym czesaniu psa

Szeroka dostępność materiałów merytorycznych, które krok po kroku przeprowadzają właściciela przez kolejne etapy pielęgnacji, może ułatwić zabiegi higieniczne. Mimo to wielu z nich nie do końca zdaje sobie sprawę, jak czesać psa, aby zapewnić mu komfort oraz zdrowie, w tym ochronę przed infekcjami bakteryjnymi. W takich sytuacjach należy zwrócić się po pomoc do groomera, czyli profesjonalnego fryzjera. Zajmuje się on nie tylko strzyżeniem, gdyż w gabinecie można liczyć również na inne działania pielęgnacyjne. Obecność właściciela podczas tych zabiegów uspokoi psa, a jemu pozwoli przekonać się, jakie ruchy oraz przyrządy są pożądane i odpowiednie dla pupila. Zbyt gwałtowne czesanie może negatywnie nastawić go do takich czynności. Należy więc temu odpowiednio zapobiegać i skutecznie zdobywać nowe umiejętności.

Znaczenie partnerskiej relacji między psem a człowiekiem

Nienaganne czesanie psów to także, bagatelizowane przez niektórych właścicieli, podejście psychologiczne. Tymczasem, jak w każdym innym aspekcie opieki nad zwierzęciem, wzajemne relacje mają duże znaczenie. Więź oparta na zaufaniu oraz obustronnym szacunku redukuje stres i nerwowość związane z poznawaniem kolejnych obszarów życia. Pielęgnacja połączona z rozczesywaniem sierści jest również takim rytuałem, który musi być systematycznie oraz precyzyjnie powtarzany. Dużą rolę odgrywa wpojenie psu pewnych, powtarzalnych nawyków. Jeśli czynność pielęgnacyjna będzie odbywać się w danym miejscu, zwierzę będzie miało świadomość, w jakim celu się tam udaje. Na przykład na specjalnie wyłożonej macie w łazience czy tarasie można pozbyć się kołtunów i innych zanieczyszczeń. Oczywiście czesanie jest tylko jednym z istotnych elementów, który musi być uzupełniony o kąpiele oraz właściwą dietę. Wszystkie te kwestie wpływają na ogólny stan skóry i sierści. W rezultacie zapewniają więc czystość, a także dobre samopoczucie psa.

Najczęściej kupowane

Informacja

Producenci

Nowe produkty

Promocje

Dostawcy

Brak dostawców

Tagi

Ostatnie wpisy