Przez używanie Stron serwisu littleheroes.pl wyrażasz zgodę na używanie ciasteczek i innych podobnych technologii zgodnie z Polityką Cookies. Zamknij
You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Podszerstek u psa - co z tym zrobić?

Podszerstek u psa - co z tym zrobić?

Dbałość o ogólny stan sierści psa wiąże się z koniecznością pielęgnacji poszczególnych warstw owłosienia. Jedna z nich to podszerstek, który najbardziej przylega do skóry. Cechuje się: dużą miękkością, puszystością oraz delikatnością. Właśnie z tych względów pełni konkretną funkcję zabezpieczającą zwierzę przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych. Zasady postępowania z podszerstkiem doskonale znają groomerzy, więc czasem warto zwrócić się o wsparcie i fachową pomoc. Jedną z opcji jest chociażby oferta usługowa zaprezentowana na stronie internetowej https://psifryzjer.littleheroes.pl/. Trzeba pamiętać, że charakterystyka tej warstwy włosów bywa odmienna u różnych ras, a wynika to między innymi z budowy anatomicznej i warunków klimatycznych regionu pochodzenia psa. Uniwersalność zastosowania takich czynności powoduje jednak, że prozdrowotne właściwości oraz zadania podszerstka zostaną utrzymane. Mają go następujące rasy: alaskan malamute, husky syberyjski czy berneński pies pasterski.

Rola podszerstka dla funkcjonowania psa

Skoncentrowanie na specyfice tej części owłosienia musi odnosić się do roli, jaką spełnia. Podszerstek u psa odpowiada między innymi za:

1.optymalną termoizolację przed zbyt wysokimi lub niskimi temperaturami,

2. ochronę na wypadek zranienia bądź uszkodzenia skóry,

3. zapobieganie trwałemu przenikaniu niektórych bakterii i zanieczyszczeń,

4. zabezpieczenie przed nadmiernym wchłanianiem wilgoci czy wody.

Widać zatem, że ta warstwa ma spore znaczenie dla normalnego funkcjonowania zwierzęcia, które przebywa przecież w określonych warunkach środowiskowych. Jest więc tak samo narażone na substancje chemiczne znajdujące się w powietrzu, zmienne warunki atmosferyczne czy określone zdarzenia losowe. Podszerstek będzie niwelował skutki oraz konsekwencje określonych sytuacji z udziałem psa. Uzupełnieniem optymalnej pielęgnacji czworonoga mogą być także kosmetyki, takie jak odżywki do rozczesywania Botaniqa love me Long Spray czy PSH Andiroba Repellent - preparat odstraszający insekty i nabłyszczający szatę.

Podstawowe zabiegi higieniczne podszerstka

Główne czynności pielęgnacyjne związane z tym obszarem ciała psa dotyczą: wyczesywania, szczotkowania oraz mycia. Fundamentalną rolę odgrywa zwłaszcza pierwsza z nich, polegająca na pozbywaniu się włosków, a także ograniczeniu pozostałości sierści w domu. Okresowe linienie to eliminowanie starego owłosienia, które ustępuje miejsca dla nowego wzrostu mieszków. Trzeba dodać, że zwłaszcza wykastrowane psy mają skłonność do zwiększonej intensywności tego procesu. Wszystko ze względu na pewne zmiany hormonalne. Szczotka dla psa do wyczesywania podszerstka musi usuwać go bez wpływu na włos okrywowy. Ponadto jej zastosowanie powinno zmniejszać ryzyko podrażnień czy niektórych chorób skórnych. Samo szczotkowanie poprawia z kolei ukrwienie, co ma wpływ właśnie na lepsze wyczesywanie. I wreszcie mycie, które u psów z dużym i gęstym podszerstkiem musi być prowadzone blisko skóry. Nagromadzenie zabrudzeń oraz nieczystości związanych z ogólną aktywnością zwierzęcia wpływa bowiem na wszystkie warstwy jego sierści.

4Paws - grzebień ze szpikulcem

4PAWS - GRZEBIEŃ ZE SZPIKULCEM

Specjalistyczne akcesoria do wyczesywania podszerstka

Podstawowy asortyment umożliwiający wyczesanie podszerstka to: szczotka, zgrzebło, furminator, przydatny okaże się także trymer. W pierwszym przypadku liczy się zwłaszcza pewne osadzenie w dłoni gwarantujące stabilność i jednolitość ruchów. Przekłada się to na ogólny komfort zwierzęcia, które przyzwyczai się do takiej czynności pielęgnacyjnej. Szczotka do podszerstka składa się z: rączki, osłonki oraz zagęszczonych igiełek. Bliski rozstaw i cienka forma zapewniają oczekiwane właściwości tej kategorii produktu. Powszechną odmianą jest tak zwana pudlówka cechująca się dużą ostrością. Trzeba więc działać delikatnie, by nie zranić swojego czworonoga. Jeśli chodzi o zgrzebło, to jego głównym atutem jest świetne przyleganie do dłoni. W ten sposób można całą powierzchnią wyczesać podszerstek, kontrolując równocześnie skalę potencjalnego nacisku. Furminator jest również rodzajem zgrzebła posiadającym wytrzymałe ząbki ze stali nierdzewnej. Trymer z kolei przyda się w podobnych sytuacjach.

Zdrowy podszerstek to też przyzwyczajenie psa do zabiegów

Każdy, czworonożny przyjaciel w szczenięcym okresie życia poznaje świat oraz poszczególne bodźce. Wszystko, co nieznane, jest jednocześnie ciekawe, ale wywołuje też stres i niepewność. Aby wyczesywanie podszerstka stało się przyjemne, a także relaksujące, trzeba przeprowadzać je we właściwym momencie. Eksperci wskazują, chociażby na czas po przyjściu z dłuższego spaceru. Pies będzie wtedy zrelaksowany oraz odprężony, ponieważ rozładuje nadmiar aktywności na przykład dzięki wybieganiu. Każdą, pozytywną reakcję zwierzęcia warto też nagradzać przysmakami dla psa, gdyż utrwali to jego zachowanie oraz stosunek do sytuacji. Podszerstek u psa może gromadzić pchły i kleszcze, gdyż jest środowiskiem sprzyjającym ich rozwojowi. Dla czworonoga stanowi to konkretne zagrożenie. Zasadniczo szczotkowanie wywołuje pozytywne emocje, lecz niekiedy zwierzę może być pobudzone lub zestresowane. W takiej chwili należy przerwać czynność.

BRIT Let's Chewbones Sticks KURCZAK 80g

BRIT LET'S CHEWBONES STICKS KURCZAK 80G

Najczęściej popełniane błędy w pielęgnacji podszerstka

Zyskanie wiedzy teoretycznej oraz praktycznych umiejętności w tym obszarze nie zwalnia od zachowania ostrożności. Współpraca ze zwierzęciem jest zależna od jego aktualnego podejścia, potencjalne błędy można popełnić jednak w każdym momencie. Podczas wyczesywania są nimi najczęściej:

1. golenie psa na łyso bez konkretnych wskazań,

2. użycie zwyczajnych szczotek lub grzebieni przeznaczonych dla człowieka,

3. brak właściwej reakcji na określone zachowanie psa w trakcie wyczesywania,

4. pomijanie innych zabiegów pielęgnacyjnych.

Fundamentalne znaczenie ma też pewność i delikatność ruchów, które powinny być płynne oraz jednostajne. W tej sferze chodzi o odpowiednią siłę nacisku, a także wyczesywanie kolejnych części ciała. Gwałtowność lub nerwowość natychmiast udzieli się psu, który może wręcz odmówić dalszej współpracy. Podejście mentalne ma zatem spore znaczenie, ponieważ pozwala wyczuć najlepszy moment do wspólnej pracy. Wpływa to bezpośrednio na efektywność podejmowanych działań higienicznych.

Najczęściej kupowane

Informacja

Producenci

Promocje

Dostawcy

Brak dostawców

Tagi

Ostatnie wpisy