Przez używanie Stron serwisu littleheroes.pl wyrażasz zgodę na używanie ciasteczek i innych podobnych technologii zgodnie z Polityką Cookies. Zamknij
You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Jak i czym czyścić psu uszy?

Jak i czym czyścić psu uszy?

Podobieństwo niektórych czynności higienicznych u człowieka i psa wiąże się głównie z troską o zachowanie odpowiedniej czystości. Zasady pielęgnacji oraz postępowania z konkretnymi obszarami ciała są jednak odmienne. Wynika to rzecz jasna z budowy anatomicznej zwierzęcia, które potrzebuje właściwego podejścia również do układu słuchowego. Wszystko po to, aby nie uszkodzić poszczególnych narządów, co mogłoby skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi. Jeśli właściciel nie posiada wystarczającego doświadczenia w pielęgnacji pupila, powinien zwrócić się do profesjonalnego groomera. Jedna z ciekawych ofert została przedstawiona na stronie internetowej https://psifryzjer.littleheroes.pl/. Będzie odpowiednim przygotowaniem do wyzwania, jakim jest też czyszczenie uszu psa. Może gromadzić się w nich nadmierna ilość woskowiny lub też wydzielać się nieprzyjemny zapach. W niektórych sytuacjach wskazana jest wręcz wizyta u weterynarza. Pozwoli zapobiec dodatkowym chorobom i skutecznie wyeliminuje problem.

Znaczenie ochrony układu słuchowego psa

Jednym z wyostrzonych zmysłów u psa jest właśnie słuch. Z tego względu jest w stanie rozpoznawać nadchodzące zagrożenie, kiedy człowiek nie wyłapie najmniejszego hałasu. Niestety, niektóre rasy, jak jamniki czy bassety, posiadają większą skłonność do zapadania na choroby związane z tym układem. Ich właściciel musi zwrócić baczną uwagę na higienę oraz nietypowe zachowanie czworonoga. Jedną z takich oznak może być: intensywne drapanie w okolicach uszu, częste potrząsanie głową lub brak reakcji na wydawane komendy. Czyszczenie uszu psa domowym sposobem musi być wykonane ostrożne z użyciem odpowiednich substancji. Wszystko po to, aby nie powstały dodatkowe uszkodzenia poszczególnych narządów. Przydatne mogą być środki, takie jak szampony PSH Aloe Vera - szampon intensywnie nawilżający czy Botaniqa - Show Line Smooth Detangling Shampoo. Pielęgnacja uszu psa to tylko jedna spośród wielu, niezbędnych czynności higienicznych.

Jak sprawdzać czystość uszu u psa?

Odpowiedź na pytanie, jak czyścić uszy psu, musi też uwzględniać regularne sprawdzanie zasadności takiego zabiegu. Specjaliści nie przekazują uniwersalnych wskazań w tym zakresie. Z pewnością takie zalecenie będzie dotyczyć zwierząt, które w przeszłości zmagały się z konkretnymi dolegliwościami. Wiele zależy również od obecności włosów, podatności na infekcje i po prostu rodzaju uszu. Kiedy są zarośnięte, trzeba systematycznie wyrywać włoski, aby zapobiec zakażeniu. Tak samo oklapnięte uszy u cocker spanieli są bardziej narażone, ponieważ nie mają stosownej wentylacji. Sprzyja to zapaleniu oraz namnażaniu się bakterii. Samo sprawdzenie powinno odbyć się w momencie, kiedy pies jest zrelaksowany i odprężony. Nie zwróci wtedy zbytniej uwagi na takie zainteresowanie ze strony właściciela. Można ocenić: ilość wydzieliny, kolor skóry, zapach czy temperaturę ucha. Gdy obserwacja wskazuje na brzydką woń, dużą ilość brudu, obrzęk lub zaczerwienienie, należy udać się do weterynarza.

Jak właściwie przeprowadzić zabieg czyszczenia uszu?

Kluczową rolę w takich działaniach odgrywa wspólne bezpieczeństwo. Jeśli właściciel nieumiejętnie zabierze się do tego zabiegu, może narazić czworonoga na ból, a ten odpowie agresją lub silnym stresem. Z kolei pies powinien odczuć poprawę komfortu związanego ze słyszeniem czy higieną tego narządu. Wątpliwości niektórych osób są też związane z kwestią, czy czyszczenie uszu psa wodą utlenioną jest właściwe? Jednoznacznie można stwierdzić, że taki środek, a także spirytus i jodyna nie są przeznaczone do tego celu. W przypadku braku właściwego preparatu wystarczy zwykła, letnia woda. Najpierw należy wybrać odpowiednio komfortowe miejsce, które będzie zapewniać właściwy dostęp oraz dobrze kojarzyć się zwierzęciu. Potem trzeba osłonić newralgiczne punkty przed ewentualnym zachlapaniem. Sam preparat powinien odpowiadać temperaturze ciała psa. W technice aplikacji znaczenie mają skuteczne wprowadzenie płynu oraz wmasowywanie, które sprawi, że nadmiar wydzieliny swobodnie wypłynie na zewnątrz.

Najczęstsze choroby psa związane z brakiem higieny uszu

Rozwianie wątpliwości związanych ze wskazaniem, czym czyścić uszy psa, może uchronić go zatem przed potencjalnymi schorzeniami oraz chorobami. W przypadku układu słuchowego weterynarz najczęściej stwierdza zapalenie alergiczne, zapalenie ucha środkowego, zewnętrznego i wewnętrznego. Do tego dochodzą sytuacje związane z obecnością ciała obcego lub krwiaka. Wszystkie przypadki stanowią określone zagrożenie dla zwierzęcia, więc kluczowe jest podjęcie optymalnej terapii. Taka kuracja lecznicza może dotyczyć na przykład:

  • przepisania antybiotyków oraz środków przeciwzapalnych,
  • eliminacji czynnika wywołującego określoną alergię,
  • wykonania chirurgicznego nacięcia,
  • uwolnienia zatkanej małżowiny.

Nie można lekceważyć jakichkolwiek, niepokojących objawów, gdyż czas reakcji ma duże znaczenie. Wizyta u weterynarza to jedyny, rozsądny krok, który pozwala na odpowiednią diagnostykę. Właśnie dlatego skrupulatne dbanie o higienę tej części ciała psa pozwala uniknąć podobnych problemów zdrowotnych.

Skuteczność przy zastosowaniu specjalistycznych preparatów

Efektywność podejmowanych zabiegów pielęgnacyjnych w obrębie uszu zapewniają profesjonalne środki z aplikatorem. Można je bez problemu dostać w sklepie zoologicznym lub gabinecie weterynaryjnym. Alternatywą może być również klasyczna sól fizjologiczna, którą można kupić w aptece. Należy pamiętać, że nie wolno stosować żadnych środków przeznaczonych dla człowieka, jak również: patyczków, waty czy innych tego typu materiałów. Mogłyby doprowadzić do dużej niedrożności i w efekcie jeszcze większych problemów. Preparat do czyszczenia uszu psa będzie zapewniał mu bezpieczeństwo oraz maksymalną skuteczność działania. Po zakończeniu takiego mycia wystarczy przetarcie gazą lub ręcznikiem. Nie można też zmuszać czworonoga do skończenia płukania jednego dnia. Gdy z jakichś względów jest to dla niego stres lub obciążenie, należy odłożyć tę czynność na później. Specjalistyczne środki zapobiegają potencjalnym podrażnieniom lub innym reakcjom uczuleniowym. Zawierają bowiem przetestowany i zweryfikowany skład.

Najczęściej kupowane

Informacja

Producenci

Promocje

Dostawcy

Brak dostawców

Tagi

Ostatnie wpisy