Przez używanie Stron serwisu littleheroes.pl wyrażasz zgodę na używanie ciasteczek i innych podobnych technologii zgodnie z Polityką Cookies. Zamknij
You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Jak obcinać psu pazury? Najlepsze sposoby!

Jak obcinać psu pazury? Najlepsze sposoby!

Wszyscy miłośnicy i właściciele psów dokładają wszelkich starań, aby w jak najlepszy sposób zadbać o swoich podopiecznych. Wybierają sprawdzone, zdrowe przysmaki, zapewniają odpowiednią dawkę ruchu oraz ubierają w ciepłe ubranka. Wiele osób dużą uwagę przykłada także do pielęgnacji. Kąpanie psa przy pomocy specjalistycznych szamponów dostosowanych do rodzaju sierści i regularne strzyżenie nikogo już nie dziwi. Nadal jednak wielu właścicieli zapomina o obcinaniu pazurów u psów. Ten z pozoru jedynie pielęgnacyjny zabieg wpływa jednak na cały organizm psa, zapobiegając wielu problemom zdrowotnym i poprawiając jego funkcjonowanie. Jak obcinać psu paznokcie? Jak przygotować się do tego zabiegu, jak go przeprowadzić i jak często wykonywać? Na te oraz inne pytania odpowiedzi znajdziecie w poniższym artykule.

Dlaczego należy obcinać psu pazury?

W dawnych czasach nie słyszało się nigdy, aby obcinanie pazurów u psa było koniecznością. Czy więc jest to jedynie fanaberią współczesnych fanatyków? Nic bardziej mylnego. Obecnie zmieniło się środowisko, w którym na co dzień funkcjonują nasi futrzani przyjaciele. Niegdyś większość swojego życia spędzali, biegając po podwórkach. Ich pazury stykały się w ten sposób ze zróżnicowanym podłożem, mając szansę na samodzielne stępienie. Dziś psy to zazwyczaj domownicy. W mieszkaniach podłogi najczęściej wyłożone są wykładzinami lub panelami. Systematycznej dawki ruchu psiaki zażywają przeważnie na miękkich trawnikach. W takich warunkach samoistne skracanie się pazurów w naturalnych warunkach jest po prostu niemożliwe, dlatego przed współczesnymi właścicielami psów pojawił się nowy obowiązek, nad którym nie musieli zastanawiać się nasi przodkowie.

Konsekwencje zbyt długich pazurów

Wiele osób może zastanawiać się, czy zbyt długie pazury u psa to istotny problem. Przecież większość z naszych czworonożnych mieszkańców nie jest pokazywana na wystawach, a ich idealny i wzorcowy wygląd nie jest dla właścicieli sprawą priorytetową. Przycinanie pazurów u psów to jednak nie kwestia estetyczna, a zdrowotna. Zbyt długie pazury znacznie obniżają komfort życia psa, sprawiają mu trudności i ból podczas chodzenia. W dalszej kolejności przy przedłużającym się problemie mogą powodować zwyrodnienia stawów, zaburzenia chodu i postawy, zachwiań równowagi lub nadwrażliwości łap. W skrajnych przypadkach mogą pojawić się stany ropne czy zapalne. Kwestia zbyt długich pazurów jest szczególnie ważna u psów bardzo aktywnych i ruchliwych. To właśnie one ze względu na swój temperament są najbardziej narażone na wypadki spowodowane zbyt długimi pazurami, np. poślizgnięcia się lub nawet wyrwania zahaczonego o coś pazura.

Kiedy obcinać psu pazury?

Chyba nikt nie ma już wątpliwości, że obcinanie pazurów u psa jest poważną kwestią, nad którą koniecznie trzeba się pochylić. Kiedy należy wykonywać zabieg? Czy u wszystkich psów jest to bezwzględną koniecznością? Tempo wzrostu pazurów zależna jest od wielu czynników, m.in. od: rasy psa, jego diety, temperamentu i indywidualnych skłonności oraz od rodzaju podłoża, po którym się porusza. Istnieje szansa, że u niektórych psów tempo wzrostu pazurów będzie pokrywało się z ich naturalnym ścieraniem. W takim przypadku podcinanie nie jest konieczne. Bez względu na to zawsze warto kontrolować łapy naszych podopiecznych. Najbardziej charakterystycznym symptomem świadczącym o konieczności skracania pazurów jest dźwięk pojawiający się podczas chodzenia. Jeśli podczas przemieszczania się po twardym podłożu spod łap psa wydobywa się specyficzny stukot, to znak, że należy je skrócić. Obserwacji warto także dokonać, gdy pies stoi. W tym momencie pazury psa nie powinny stykać się z podłożem.

Techniki obcinania psich pazurów

Znając już odpowiedzi na pytania, po co to robić i kiedy, przechodzimy do kwestii kluczowej: jak obciąć psu pazury? Do tego celu najlepiej wyposażyć się w specjalistyczne narzędzia, np. obcinacz z gilotynką, cążki lub szlifierkę do pazurków. Warto zainwestować w profesjonalne sprzęty, specjalnie stworzone do psich pazurów, aby zaoszczędzić zwierzakowi stresu i bólu. Ich fachowe wyprofilowanie pozwala na optymalne skracanie dostosowane do potrzeb. Niektóre nowoczesne modele wyposażone są ponadto w bardzo pomocne czujniki części żywej pazura. Pomagają w określeniu miejsca, w którym bezpiecznie możemy obcinać i wskazują to, którego uszkodzenie jest ryzykowne. Pamiętajmy także, że szlifierka do pazurków jest mniej inwazyjnym urządzeniem pozwalającym na delikatne opiłowanie, jednak wydaje ona specyficzny dźwięk, który może być trudny do akceptacji przez zwierzę.

Mając już profesjonalne narzędzia, rozważmy, jak prawidłowo wykonać zabieg. Budowa psiego pazura różni się strukturą od ludzkich paznokci. Wewnątrz widocznej z wierzchu płytki rogowej znajduje się macierz. Jest to silnie ukrwione naczynie krwionośne posiadające zakończenia nerwowe. Uszkodzenie tej części pazura spowoduje obfite krwawienie i ból. Z tego też powodu zabieg obcinania pazurów powinien być przeprowadzany delikatnie i z rozwagą. Jeżeli pazury są dość długie, warto rozważyć wykonanie zabiegu na raty.

Bezstresowe obcinanie pazurów u psa

Nasi pupile nie są zwykle radośnie nastawieni do zabiegu obcinania pazurów. Często już samo dotykanie łap powoduje u nich stres. Jak zatem obciąć pazury psu, który się boi? W tej sytuacji najważniejsze jest stworzenie spokojnej atmosfery. Warto spróbować wykonania tego po spacerze, gdy pies jest zmęczony, ale jednocześnie zrelaksowany. Powoli i stopniowo przyzwyczajamy psa do dotyku łap. W momencie, gdy nasz dotyk jest już przez niego akceptowany, przechodzimy do obcinania. Pamiętajmy o dobrym oświetleniu i wygodnej pozycji. Pewnymi i mocnymi ruchami obcinamy niewielki fragment płytki rogowej, aby nie uszkodzić macierza. Po wszystkim zawsze pamiętajmy o nagrodzeniu psa. Do tego celu warto zaopatrzyć się w rozmaite przysmaki dostępne na stronie internetowej naszego sklepu. Nie należy się zrażać, jeżeli zabieg nie uda się za pierwszym razem. Odrobina cierpliwości i wprowadzenie tej rutyny do codzienności z pewnością przyniesie pozytywne rezultaty. Dbając o pielęgnację swoich pupili, warto również zaopatrzyć się w krem do pielęgnacji opuszek łap, który nawilża oraz chroni przed zimnem i ciepłem. Warto zapoznać się także z ofertą “Psiego Fryzjera”, aby kompleksowo zadbać o higienę naszego przyjaciela.

Najczęściej kupowane

Informacja

Producenci

Promocje

Dostawcy

Brak dostawców

Tagi

Ostatnie wpisy