Przez używanie Stron serwisu littleheroes.pl wyrażasz zgodę na używanie ciasteczek i innych podobnych technologii zgodnie z Polityką Cookies. Zamknij
You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Szelki czy obroża?

Szelki czy obroża?

Opieka nad psem wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Dbanie o zdrowie, komfort i dobre samopoczucie pupila to zadanie, które spoczywa na każdym z domowników. Nic więc dziwnego, że dobór wyposażenia dla psa stanowi niemałą kontrowersję. W środowisku psiarzy na forach i grupach w mediach społecznościowych często poruszaną kwestią jest wybór najlepszych rozwiązań, dzięki którym pies od początku będzie miał zapewnione wszystko, co najlepsze. Szelki czy obroża? To zdecydowanie jedno z pierwszych pytań, które wydaje się dość oczywiste, ale jednocześnie budzi wiele sprzeczności i niewłaściwych sformułowań. Aby wybór był w pełni satysfakcjonujący, należy wziąć pod uwagę wiele czynników, ale najważniejszy jest czworonóg. Pies i jego charakter, zachowania i uwarunkowania naturalne są wyznacznikiem doboru zarówno odpowiedniej obroży, jak i szelków. Znajomość zalet i wad poszczególnych rozwiązań z pewnością pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości podczas dopasowywania modelu do potrzeb pupila.

Obroża dla psa – na co zwrócić uwagę?

Obroży dla psa na rynku jest wiele. Dostępne modele różnią się pod względem wymiarów, wielkości, zastosowanego mocowania, a także z uwagi na budowę. Istotne jest określenie potrzeb psa, który musi czuć się swobodnie na spacerze. Czynnikami, na które warto zwrócic w szczególności uwagę, są zarówno materiał, jak i rodzaj zapięcia. Ich rola w zakładaniu obroży ma istotne znaczenie. Łatwość zakładania obroży ma również wpływ na czworonoga, który nie odczuwa rozdrażnienia przy zbyt długim przygotowywaniu do wspólnego spaceru. Wybierając obrożę dla szczeniaka, warto postawić na prosty model bez zbędnych elementów ozdobnych.

Wytrzymałe i delikatne obroże dla psa

Trwałe, lekkie i zarazem wytrzymałe materiały to gwarancja satysfakcji i długiej żywotności. Delikatna skóra pupila może źle zareagować na obroże wykonane ze sztucznych materiałów. Syntetyki są w stanie podrażnić skórę szczeniaka i dorosłego psa rasy miniaturowej, co kończy się dyskomfortem. Eleganckie i stylowe obroże dla psa, takie jak model Classic w odcieniu czerni bądź odważniejszy motyw w cętki Milk&Pepper Leopard Leather Collar, to świetny wybór dla wymagających. Przy szczególnie delikatnej skórze korzystnym rozwiązaniem są obroże dla psa Collar Shine Titan, która została podbita miękkim zamszowym materiałem. Delikatna tkanina jest przyjemna w dotyku i z pewnością nie podrażni psiej skóry.

Praktyczne zapięcia do obroży dla psa

W przypadku zapięć obroży dla psa właściciele czworonogów najczęściej wahają się między zatrzaskiem a klamrą. Oba modele mają wiele zalet. Zatrzask pozwala na regulację, ale to model dedykowany dla mniejszych ras, które są mniej aktywne na spacerze. Świetnie sprawdzą się w roli obroży dla maltańczyka, w szczególności uroczy model z muchą. W przypadku większych czworonogów warto postawić na solidne i trwałe rozwiązanie. Praktycznym zapięciem do obroży dla psa rasy labrador lub owczarek niemiecki będzie klamra. Wykonana z odpornych na uszkodzenia materiałów jest stabilniejsza, zatem pies pod wpływem ruchu nie obluzuje zapięcia i nie wyswobodzi się z obroży.

Czy warto kupić szelki dla psa?

Szelki dla psa zachwycają niebanalnym wykończeniem. Ich ogromnym atutem jest wybór ciekawych wzorów i oryginalnych kolorów, dzięki czemu pupil będzie prezentował się niczym gwiazda na czerwonym dywanie. Klasyczne modele Soft Harness, ozdobne szelki dla pieska New Pearls Azul z kamieniami, bądź gratka dla prawdziwego wojownika, Puppia Ritefit Moro, to tylko niewiele z propozycji, które cieszą się zainteresowaniem wśród właścicieli małych i dużych czworonogów. Wybór z pewnością nie jest prosty, jednak już na wstępie warto postawić wyłącznie na solidne szelki wykonane z dobrej jakości materiałów. Istotnym czynnikiem pozostaje trwałość i zapięcie, podobnie jak w przypadku wyboru obroży dla psa. Typy guard, norweskie, step in i bezuciskowe są nieocenione przy małych rasach, które angażują mniej siły właściciela. Z kolei typ szelek easy walk sprawdzi się w sytuacji, kiedy istnieje problem z utrzymaniem pupila w ryzach. Zapinane od przodu, a nie od góry umożliwiają przekierowanie uwagi psa we właściwą stronę bez narażania pupila na dyskomfort. Szelki dla psa są niezawodne w momencie aktywności. Wspólny jogging, jazda na rowerze bądź zabawa z tropieniem wymagają koordynacji i synchronizacji na poziomie właściciel-pies. Szelki dzięki swojej konstrukcji pozwalają na równomierne rozłożenie siły, ograniczając jednocześnie ucisk tchawicy. Dla ras o krótkich szyjach szelki będą również lepszym wyborem, z kolei dla ras miniaturowych w połączeniu ze smyczą mogą powodować dyskomfort.

Szelki czy obroża dla szczeniaka?

Dopasowując szelki lub obroże do szczeniaka, również nie należy zapominać o naturalnych predyspozycjach psa. Charakter i zachowanie istotnie wpływa na sposób poruszania się czworonoga, dlatego wybór nie jest jednoznaczny. Na korzyść szelek z pewnością przemawia sposób rozkładania obciążenia w czasie prowadzenia pupila na smyczy. Paski uniemożliwiają wyswobodzenie się z szelek, zwiększając bezpieczeństwo zwierzęcia. Warto również mieć na uwadze wady szelek dla psów. Ich zakładanie zazwyczaj jest bardziej skomplikowane, co dla niedojrzałego czworonoga może w sposób szczególny powodować duży dyskomfort. Aby uniknąć niepotrzebnych nieprzyjemności nierzadko dla szczeniaków mniejszych ras właściciele decydują się na obroże, mimo iż szelki są stabilniejszym rozwiązaniem, to obroża umożliwia łatwe nałożenie bez wzniecenia psiej irytacji. Bez względu na finalną decyzję z pewnością punktem wyjścia powinna być wielkość psa. Gabaryty będą warunkować wybór materiału i zapięcia szelek lub obroży dla szczeniaków.

Co lepsze dla dorosłego psa – szelki czy obroża?

Dorosły pies ma swoje przyzwyczajenia i z reguły bez zarzutów prowadzi się na smyczy, zatem wybór odpowiedniego rozwiązania wydaje się mniej angażujący. Bez względu na okoliczności najważniejszy jest komfort czworonoga, dlatego warto dopasować rodzaj uprzęży do konkretnych sytuacji. Długie spacery i wzmożona aktywność dużych ras wymaga szczególnej kontroli nad zwierzęciem, stąd rekomendacja szelek dla psa z zachowaniem otwartości na obrożę. Dobrze dopasowana obroża sprawdzi się u owczarków niemieckich, labradorów i przedstawicieli ras reaktywnych i agresywnych, u których dojrzałe osobniki osiągają masę kilkudziesięciu kilogramów. Obroża to doskonały wybór dla szczeniaków, które dopiero uczą się chodzenia na smyczy. Młody i niedoświadczony pies musi nauczyć się mechanizmów i reakcji na pewne okoliczności. W sytuacji, kiedy charakterystyczna dla buldogów francuskich krótka szyja może powodować dyskomfort przy korzystaniu z obroży, rekomendowane są szelki. Ich stabilizacja pomoże w uniknięciu nadwyrężenia psiego systemu namierzania, zatem bez względu na wiek i masę zwierzęcia zawsze należy dopasować rozwiązanie do indywidualnych potrzeb i preferencji.

Szelki czy obroża przy delikatnej skórze psa?

Rasy o nadzwyczajnej wrażliwości w sposób szczególny reagują na nieodpowiednio dopasowane materiały, zdobienia i sposób zapięcia szelek bądź obroży. Reakcja alergiczna powoduje ból i ogromny dyskomfort, dlatego warto zapobiegać nieprzyjemnościom, ograniczając ryzyko podrażnień do minimum. Tuż po wizycie w psim salonie fryzjerskim w sposób szczególny należy zadbać o dobór zwierzęcych akcesoriów. Ograniczenie sztucznych materiałów z pewnością wyjdzie na dobre czworonogom. Szelki z delikatnych materiałów i obroża z miękkim podbiciem to najlepszy sposób na zapewnienie pupilom komfortu nie tylko po strzyżeniu. Delikatną skórę mają również szczeniaki wszystkich ras. Niedojrzałe psy, ucząc się nowych zachowań i doświadczając nowych rzeczy, bardzo często narażają się na dodatkowe ryzyko, dlatego dobór szelek lub obroży do temperamentu i gabarytów zapewnia większą stabilność i ochronę dla pupila. Ostatecznie to naturalne uwarunkowania odpowiadają na pytanie, co jest lepsze dla psa szelki czy obroża. W żadnym razie nie warto kierować się kolorystyką czy modnym wzorem. Pies ma przede wszystkim czuć się bezpiecznie w czasie spaceru, a nieumiejętne dopasowanie uprzęży może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych od wyswobodzenia się po kontuzje w obrębie głowy i szyi.

Najczęściej kupowane

Informacja

Producenci

Promocje

Dostawcy

Brak dostawców

Tagi

Ostatnie wpisy